سوالات کنکور

 

وب سایت فیزیک مهندس جمشید مختاری

            ( دبیر فیزیک ناحیه ۳ اصفهان ) 

تلفن   09133326174

                  بیوگرافی

UBC Physics and Astronomy homepage صفحه مورد نظرتان را از سمت راست انتخاب کنید TinyPic image 

  
            مینکوفسکی استاد قدیمی انیشتن توصیف زیبا و ساده ای از نسبیت خاص بر حسب هندسه چهار بعدی فضازمان می کند که خواندنش خالی از لطف نیست.
              می توانید منظور مینکوفسکی و طرز کار نظریه نسبیت را با نگاه کردن به یک مداد و سایه ای که روی میز می اندازد ,درک کنید. مداد, در دنیای سه بعدی طولی دارد که می توان آن را اندازه گرفت. اما اگر به سایه مداد روی میز دو بعدی نگاه کنید و مداد را در هوا بچرخانید , متوجه چیز عجیبی می شوید . بسته به زاویه مداد با سطح میز , طول سایه می تواند صفر یا برابر با طول مداد یا هر طولی بین این دو باشد . طول سایه در دو بعد , بستگی به طرز قرارداشتن مداد در سه بعد دارد.
                 نظریه نسبیت , در تصویر هند سی که مینکوفسکی بوجود آورد بیان می کند که هر جسم , مانند مداد , یک طول حقیقی چهار بعدی دارد که معمولا به نام گستره آن در فضازمان و نه در فضا , نامیده می شود. اما بسته به اینکه سمتگیری این جسم در چهار بعد چگونه باشد , طول واقعی آن در دنیای سه بعدی ما می تواند هر مقداری از صفر تا طولی برابر با گستره آن داشته باشد . گرداندن جسمی در فضازمان چهار بعدی , مثل آن است که جسمی را با سرعت ثابت در فضای سه بعدی حرکت دهیم . هر قدر این جسم با سرعت بیشتری حر کت کند , سایه سه بعدی آن کوتاه تر می شود . این سایه زمانی که جسم با سرعت نور حرکت کند , به کلی نا پدید می شود ( طول آن به صفر می رسد ).
                 علاوه بر طول , زمان هم در دنیای ما سایه ای از گستره فضازمان چهار بعدی است هر قدر جسم تندتر حر کت کند سایه آن گسترده تر شده و در نتیجه زمان کندتر سپری می شود . اگر ساعتی می توانست با سرعت نور حر کت کند , زمانی که ساعت اندازه می گرفت , متوقف می شد .
 

برگها هنگامی می ریزند که فکر می کنند طلا شده اند

 

زندگی کردن مانند دوچرخه سواری است ، برای حفظ تعادل باید حرکت کرد (اینشتین) img/daneshnameh_up/e/e1/QuestionBOy.gif Balls.gif فیزیک ریاضی  عربی  انگلیسی زیست شناسی تجوم پزشکی پزشکی الکترونیک Jamshid Mokhtari physics web site img/daneshnameh_up/3/32/PLANETLO.GIF  

 

/ 0 نظر / 94 بازدید